• Drodzy Uczniowie!

   • Życzymy Wam niezapomnianych wakacji pełnych radości, przygód i relaksu🌞🌻⛱️! Niech te miesiące letniego wypoczynku przyniosą Wam mnóstwo ciepłych i słonecznych dni, które możecie spędzić w gronie rodziny i przyjaciół☀️😎.

    Niech te wakacje staną się czasem odkrywania nowych miejsc, eksplorowania ciekawych kultur i poszerzania horyzontów. Bądźcie odważni i czerpcie z życia pełnymi garściami!

    Pamiętajcie, że wakacje to także doskonały moment na rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. Wykorzystajcie ten czas na czytanie fascynujących książek, malowanie, grę na instrumentach czy uprawianie sportu. Niech Wasza kreatywność i pasja rozkwitają na wakacyjnych szlakach!

    Zachęcamy Was również do spędzania czasu na łonie natury. Wyprawy do lasu, spacery nad jeziorem czy wycieczki rowerowe mogą być nie tylko relaksujące, ale także inspirujące. Dajcie się oczarować pięknem otaczającego Was świata i dbajcie o naszą planetę.

    Najważniejsze jest jednak, abyście wakacje spędzili w zdrowiu i bezpieczeństwie. Pamiętajcie o przestrzeganiu zasad higieny, chronieniu się przed słońcem i noszeniu odpowiedniego sprzętu ochronnego podczas różnych aktywności.

    Wracając do szkoły po wakacjach, z pewnością będziecie pełni nowych doświadczeń, gotowi do podjęcia nowych wyzwań. Cieszcie się tym czasem i niech wakacje będą dla Was niezapomnianym etapem Waszego życia!

   • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

   • W piątek, 23 czerwca w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończeniu Roku Szkolnego 2022/2023. Tego dnia nasi utalentowani uczniowie odebrali swoje świadectwa, a także liczne zasłużone nagrody.

    W akademii podsumowującej pracę i osiągnięcia uczniów mieliśmy przyjemność gościć wiele ważnych osobistości. Wśród nich byli Asystent Ministra Cyfryzacji Pana Janusza Cieszyńskiego, Dolnośląski Wicekurator Oświaty Pan Janusz Wrzal, Wójt Gminy Udanin Pan Wojciech Płaziuk, Przewodniczący Rady Gminy Udanin Pan Janusz Strzelecki oraz Ksiądz Proboszcz Marek Jodko. Dziękujemy im za ich obecność i wsparcie.

    Uroczystość rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu. Następnie nasi absolwenci zaprezentowali piękną choreografię taneczną. W pierwszych parach do tańca wraz z uczniami zostali zaproszeni Pani Dyrektor Joanna Dumicz, Wójt Gminy Udanin Pan Wojciech Płaziuk, wychowawczyni kl. VIII Pani Agnieszka Mozgała oraz Pani Ewelina Prus. Ich występ był owocem długich godzin treningu pod czujnym okiem nauczyciela wychowania fizycznego, Pana Rafała Szulińskiego. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem ich talentu i zaangażowania.

    Podczas uroczystości uczniowie otrzymali zasłużone świadectwa z wyróżnieniem za bardzo dobre i wzorowe zachowanie, a także otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. Jesteśmy dumni z ich osiągnięć i ciężkiej pracy, która zaowocowała tak wspaniałymi rezultatami.

    Kolejnym punktem uroczystości były podziękowania i gratulacje skierowane w stronę naszych wspaniałych uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Pani Dyrektor Joanna Dumicz, Wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk oraz Przewodnicząca Rady Rodziców Jolanta Pawłowska mieli okazję wyrazić swoje uznanie i podziękowania za znakomite wyniki w nauce, wzorowe zachowanie i zaangażowanie w życie szkolne.

    Nie możemy zapomnieć o licznych nagrodach, które zostały przyznane tego dnia. Wyróżnienia za szczególne uzdolnienia, doskonałą frekwencję i wybitne osiągnięcia sportowe były powodem do dumy dla naszych uczniów. Ponadto, Rada Rodziców przyznała nagrody w konkursach, które odbyły się w ciągu roku szkolnego 2022/2023. W tym dniu zostały także wręczone nagrody Wójta dla uczniów, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 5,20. Dziękujemy Pani Wójtowi za wsparcie i zaangażowanie w rozwój naszej społeczności szkolnej.

    Jeszcze raz serdecznie gratulujemy naszym uczniom, a zwłaszcza Absolwentom, którym życzymy samych sukcesów w kolejnym etapie edukacji. Jesteśmy dumni z was i wiemy, że macie ogromny potencjał, który będziecie rozwijać w dalszej drodze życia.

    Tekst: Marlena Nowek

    Zdjęcia: Emilia Skoneczna

     

   • Odebranie Promesy na utworzenie EKOpracowni

   • Odebranie Promesy na utworzenie nowej pracowni odnawialnych źródeł energii w naszej szkole stało się faktem! 💚

    Z rąk Pana Ministra Ireneusza Zyski, Wojewody Dolnośląskiego Pana Jarosława Kresy oraz Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Pana Łukasza Kasztelowicza odebraliśmy dziś symboliczny czek na utworzenie EKOPRACOWNI. Kwota pozyskanego dla szkoły dofinansowania to 74 250 zł.

    Jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni, że nasze działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego zostały dostrzeżone oraz tak znacząco docenione.

    Dziękujemy serdecznie naszym uczniom, rodzicom oraz gronu pedagogicznemu za wielkie zaangażowanie we wszystkie projekty proekologiczne, które pomogły nam w wygraniu konkursu i pozyskaniu tak dużych środków pieniężnych na dalszy rozwój naszej szkoły. 💚

    Emilia Skoneczna

    Marlena Nowek

   • Park Krajobrazowy Dolina Baryczy

   • W ramach akcji „Poznaj swój Park Krajobrazowy” uczniowie klasy 5 i 6a pod opieką wychowawców kolejny raz mieli możliwość uczestniczenia w wycieczce. Park Krajobrazowy Dolina Baryczy jest to największy park, zajmuje powierzchnię 87 000 ha, posiada sześć ściśle chronionych rezerwatów. Wokół Baryczy rozciąga się kraina o niezwykłych walorach przyrodniczych. Słynie z ryb i ptaków. Symbolem tej krainy jest oczywiście karp, swoje królestwo mają tutaj ptaki wodno-błotne. Wycieczka rozpoczęła się od zajęć warsztatowych, podczas których uczniowie otrzymali szereg informacji dotyczących Parku Krajobrazowego, a także fauny i flory tego miejsca. Następnie w ramach orientacji zawodowej podziwiali okazały pałac, siedzibę Technikum Leśnego w Miliczu. Uczestniczyli także w zajęciach terenowych w Rezerwacie Stawy Milickie. W pięknych okolicznościach przyrody dzięki przewodnikowi mogli podziwiać, usłyszeć i obserwować licznie tam żyjące ptaki. Dopisała również pogoda i świetne humory naszych wychowanków. Warto poznawać nasz kraj!

    Agnieszka Andrzejewska

   • Biżuteria na lekcji techniki

   • Klasa V na lekcji techniki wykonywała z różnych metalowych elementów biżuterię. Rękodzieło było zwieńczeniem zajęć poświęconym metalom. Powstały niepowtarzalne i piękne ozdoby. Brawo piątoklasiści.

    Violetta Leńska

   • Powiatowy Konkurs Geograficzny

   • Z ogromną radością chcielibyśmy podzielić się fantastyczną wiadomością!

    Michał Bilicz, uczeń klasy VIII zdobył I🥇miejsce w I Powiatowym Konkursie Geograficznym w Ciechowie💪🌍. Konkurs odbyła się 2 czerwca 2023 r.

    Serdecznie gratulujemy Michałowi za wyjątkowe osiągnięcie! 🥇👏

    Dorota Hołyńska

   • Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo

   • W tym roku szkolnym włączyliśmy się w realizację innowacyjnego programu edukacyjnego SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO, który wspiera szkoły w wdrażaniu nowych technologii i higieny cyfrowej w edukacji. I mamy wielką radość, bo właśnie otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający nasz udział w projekcie! 🌟💻📚

    To dla nas ogromne wyróżnienie, które świadczy o naszej determinacji i zaangażowaniu w kształceniu naszych uczniów w dziedzinie nowoczesnych technologii. Dzięki temu programowi mogliśmy jeszcze bardziej rozwinąć naszą ofertę edukacyjną i przygotować naszych uczniów do wyzwań cyfrowego świata. 💪

    Wprowadzając SZKOŁĘ ODPOWIEDZIALNĄ CYFROWO, nie tylko nauczaliśmy naszych uczniów korzystania z nowoczesnych narzędzi, ale również kładliśmy nacisk na kształtowanie odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania w świecie online. Dbałość o prywatność, rozpoznawanie zagrożeń w sieci oraz efektywne wykorzystanie zasobów internetowych były dla nas priorytetem. 🔒💡

    Nie możemy się już doczekać kolejnego roku szkolnego, w którym będziemy kontynuować naszą pracę i dążyć do jeszcze większych sukcesów w dziedzinie edukacji cyfrowej! 💪💻

    Marlena Nowek

     

   • Wycieczka do Görlitz i Bolesławca

   • 1 czerwca 2023 r. klasy 6a, 6b i 7 wybrały się na wycieczkę do Görlitz i Bolesławca. Był to naprawdę niezapomniany dzień pełen nowych doświadczeń.

    Nasza przygoda rozpoczęła się w Zgorzelcu, gdzie przekroczyliśmy Most Staromiejski i weszliśmy na teren Görlitz. Przechodząc przez most, czuliśmy się jakbyśmy przeniknęli z jednego kraju do drugiego w mgnieniu oka. To było niesamowite przeżycie!

    Po dotarciu do Görlitz mieliśmy okazję spacerować po urokliwym mieście. Widzieliśmy wiele pięknych miejsc, takich jak Reichenbacher Turm, Frauenkirche, Obermarkt, dom Napoleona, Dreifaltigkeitskirche, Kościół Św. Piotra i Pawła oraz Ratusz Miejski. Każde z tych miejsc miało swoje unikalne piękno i bogatą historię.

    Następnie udaliśmy się do Bolesławca, gdzie odwiedziliśmy Fabrykę Naczyń Kamionkowych. Było to niesamowite doświadczenie móc zapoznać się z cyklem produkcji tych wyjątkowych naczyń. Dowiedzieliśmy się o procesie ich tworzenia i tajnikach rzemiosła.

    Nie tylko obserwowaliśmy, ale także sami braliśmy udział w warsztatach malowania naczyń. To było wyjątkowe doświadczenie, które pozwoliło nam wykorzystać naszą kreatywność i umiejętności artystyczne.

    Wycieczka do Görlitz i Bolesławca była niezapomnianym doświadczeniem. Dziękujemy wszystkim, którzy byli częścią tej wyprawy i dzielili się z nami tą niezwykłą przygodą!

    Marlena Nowek

   • Ekopracownia – zielone serce naszej szkoły

   • Z ogromną radością chcielibyśmy podzielić się z Państwem wspaniałą wiadomością!

    Dzięki decyzji Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Udaninie otrzymała dotację na Ekopracownię – zielone serce naszej szkoły!

    Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i powód do dumy. Cieszymy się, że nasze starania w zakresie edukacji ekologicznej zostały docenione. Dotacja wynosi aż 👉74250 zł👈, co pozwoli nam na stworzenie pięknego i funkcjonalnego miejsca, w którym nasi uczniowie będą mogli zgłębiać tajniki przyrody i kształtować świadomość ekologiczną.

    Dzięki tej dotacji będziemy mogli zaopatrzyć Ekopracownię💚 w nowoczesne urządzenia, sprzęt, oraz materiały edukacyjne, które będą stanowiły nie tylko estetyczne ozdoby, ale również staną się narzędziem do nauki i eksperymentowania.

    Ekopracownia będzie miejscem, gdzie uczniowie będą mieli możliwość zgłębiania tajemnic przyrody, uczenia się o zrównoważonym rozwoju, segregacji odpadów, recyklingu, ochronie zwierząt i roślin, a także o alternatywnych źródłach energii. Będzie to miejsce, w którym będą mogli kształtować swoje umiejętności i świadomość ekologiczną poprzez praktyczne działania.

    Dziękujemy Zarządowi Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu za docenienie naszych wysiłków i przyznanie nam dotacji. To ogromna szansa dla naszej społeczności szkolnej na jeszcze lepszą edukację i wychowanie ekologiczne.

    Jesteśmy przekonani, że Ekopracownia♻️ stanie się nie tylko miejscem poznawania i eksplorowania tajemnic natury, ale również źródłem inspiracji dla naszych uczniów do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska nie tylko w szkole, ale także w codziennym życiu.

    Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu. Razem możemy zmieniać świat na lepsze, a Ekopracownia będzie naszym wielkim krokiem w tym kierunku!

    Marlena Nowek
    Emilia Skoneczna

   • Doposażenie szkolnej pracowni kuchennej „Szama u Adama”

   • Dzięki hojności i wsparciu Zakładu Porcelany Stołowej „Karolina”, nasza szkolna pracownia kuchenna właśnie otrzymała nowy zestaw porcelany o wartości 500 zł! Jest to niesamowita forma wsparcia, która znacząco wzbogaci naszą pracownię i umożliwi nam jeszcze lepsze prowadzenie zajęć praktycznych.

    Pragniemy serdecznie podziękować Zakładowi Porcelany Stołowej „Karolina” za ich życzliwość. Dzięki przekazanej darowiźnie nasza szkoła zyskała wartościowy i funkcjonalny sprzęt, który zapewni uczniom jeszcze lepsze warunki do nauki i doskonalenia umiejętności kulinarnych. Jesteśmy pewni, że ten zestaw porcelany będzie służył naszej szkole przez wiele lat, a nasi uczniowie będą mogli w pełni korzystać z jego możliwości.

    Marlena Nowek

   • XV Festiwal Piosenki Patriotyczno-Religijnej

   • W dniu 30 maja 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Udaninie odbył się XV Festiwal Piosenki Patriotyczno-Religijnej, do którego przystąpiło 25 solistów, zespołów i grup muzycznych. Festiwal otworzył Marcin Malinowski, a następnie wystąpił Angelo Ciureja & Cygański Zespół Romano Drom z Wałbrzycha, który swoim energicznym widowiskiem porwał publiczność. Występy uczestników oceniała komisja w składzie: Iwona Kuśnierz, Rafał Oryńczak oraz Kacper Birula. Wyłonieni przez komisję finaliści wystąpią na koncercie organizowanym 11czerwca br. W Kościele św. Urszuli w Udaninie, a są to: Patrycja Malinowska, Grupa „Pszczółki”, Franciszek Tłusty, Maciej Łabędzki, Antonina Olkiewicz, Julia Iwanicka Stolarczyk, Zofia Olkiewicz, Aleksander Radzik, Hanna Pichowicz, Natalia Gorczanin, Gabriel Stachurski, Zofia Róg.

    Na zakończenie festiwalu Wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk, Sekretarz Gminy Andrzej Bielski oraz Dyrektor SP Udanin Joanna Dumicz wręczyli na ręce finalistów symboliczne karty "FILNALISTY" jako przepustkę do występu podczas koncertu w kościele św. Urszuli. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaproszenia do udziału w koncercie, w trakcie którego wszyscy otrzymają nagrody i dyplomy.

    Składamy serdeczne podziękowanie dyrekcji, szkolnej koordynator festiwalu - Violettcie Leńskiej, a także Marii Tłusty za poprowadzenie festiwalu. Podziękowania kierujemy również na ręce Marcina Malinowskiego, który zajął się oprawą muzyczną i oświetleniem. Dziękujemy za udział przedszkolakom i uczniom - trzymamy za Was kciuki w kolejnym etapie.

    Gmina Udanin

    Fotorelacja: https://www.facebook.com/photo/?fbid=649415833892188&set=pcb.649433477223757

   • Ogólnopolski Konkurs z Języka Angielskiego PANDA

   • Mamy to 💪🥰 🎉🚀 W kwietniu nasi uczniowie brali udział w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego PANDA. Właśnie otrzymaliśmy wyniki i jesteśmy MEGA dumni z naszych anglistów💪😁 .

    Przedstawiamy wyniki:

    Klaudyna Babula kl. 4 - 3 miejsce w kraju👏

    Michał Pasieka kl. 8 - 7 miejsce w kraju👏

    Kacper Filip kl. 8 - 7 miejsce w kraju👏

    Martyna Basta kl. 8 - 8 miejsce w kraju👏

    Julia Kwas kl. 8 - 9 miejsce w kraju.

    🎉GRATULUJEMY!!!🚀🎉🎊

    Elżbieta Suchorabska

    Bernadetta Skotnicka Żelezik

   • Piękne figurki z masy solnej - zajęcia świetlicowe

   • W ostatnim tygodniu dzieci ze świetlicy przygotowywały się do wielkiego Święta. Najpierw w pracowni kulinarnej przygotowały piękne figurki z masy solnej. Praca wymagała wielkiej cierpliwości i precyzji. Następnie suszyliśmy nasze prace, gdy były gotowe dzieci malowały je i ozdabiały.

    Dzisiaj w okazji Dnia Matki mogły wręczyć piękne serduszka dla swoich Kochanych Mam. Najlepsze życzenia dla Naszych Mam w dniu ich święta.

    Dorota Pers

     

   • Kochani Ósmoklasiści powodzenia na egzaminie

   • Dzisiejszy poranek był pełen emocji i stresu dla naszych ósmoklasistów! Pani Dyrektor Joanna Dumicz oraz Wójt Gminy Udanin Pan Wojciech Płaziuk przekazali naszym uczniom cieple słowa wsparcia. Motywujące słowa dodały uczniom otuchy oraz dodatkowego zapału do działania! 💪🌟

    Pełni pozytywnej energii i determinacji, uczniowie udali się do sal egzaminacyjnych.💯🍀

    Trzymamy kciuki za naszych utalentowanych ósmoklasistów!🤞🍀

    #EgzaminÓsmoklasisty #PowodzeniaUczniowie #WspieramyWas

   • Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w Miękini

   • Miło nam poinformować, iż uczniowie naszej szkoły po raz kolejny osiągnęli sukces. Dnia 19 maja br. odbył się Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej w Miękini. SP Udanin reprezentowało 6 uczestników. W konkursie brało udział 14 wykonawców w kategorii wiekowej - klasy VII-VIII oraz 19 wykonawców z klas IV-VI. Jury po przesłuchaniach zdecydowało przyznać:

    II miejsce dla Hani Pichowicz i Julii Janiczek za wykonanie utworu: I wanna dance with somebody,

    III miejsce dla Elizy Łyko za utwór Rolling in the deep.

    Jury brało pod uwagę stopień trudności utworu, poprawność językową oraz ogólne wrażenie artystyczne.

    Serdecznie gratulujemy laureatom Konkursu.

    Bernadetta Skotnicka-Żelezik

   • Zakończenie projektu „Śniadanie daje moc”

   • Klasy młodsze zakończyły projekt "ŚNIADANIE DAJE MOC" Wspólne, zdrowe śniadania były pyszne i bardzo urozmaicone. Od przyszłego roku startujemy z nową edycją.🍓🍒🍇

    Alicja Filończyk

   • Podsumowanie akcji charytatywnej

   • Mamy przyjemność ogłosić zakończenie naszej niezwykłej akcji charytatywnej zorganizowanej przez klasę VI B we współpracy z Eko Komitetem! Przez kilka tygodni zbieraliśmy karmę dla potrzebujących zwierząt ze schroniska w Świdnicy.

    Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu i hojności naszej społeczności udało nam się zgromadzić sporą ilość karmy, która została przekazana bezpośrednio do schroniska. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Państwu Paterskim za pomoc w dostarczeniu zebranej karmy do schroniska. Dziękujemy za Waszą uprzejmość i życzliwość!

    Jednak nasza akcja charytatywna nie ograniczała się tylko do karmy. Jesteśmy niezmiernie dumni, że również wykonaliśmy specjalne szarpaki dla psów, pod okiem nauczycielki techniki, Pani Violetty Leńskiej. To jest doskonały przykład tego, jak możemy połączyć nasze umiejętności z działaniem na rzecz innych.

    Dziękujemy całej klasie VI B, Eko Komitetowi, Pani Violetcie Leńskiej oraz wszystkim osobom, które wzięły udział w naszej akcji charytatywnej. Wasze zaangażowanie i determinacja sprawiły, że ta inicjatywa była ogromnym sukcesem!

    Marlena Nowek

    • Spotkanie autorskie z pisarzem Zbigniewem Masternakiem

    • Uczniowie klasy 6a i 6b pod opieką swoich wychowawców uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarzem Zbigniewem Masternakiem przygotowanym przez Gminną Bibliotekę w Udaninie. Autor opowiadał o swojej drodze do pisarstwa, o swoich osiągnięciach literackich i sportowych. Spotkanie miało na celu zachęcenie do realizacji własnych pasji i rozwijanie zdolności literackich. Pod okiem pisarza uczniowie tworzyli komiksy, których akcja toczyła się w Udaninie lub najbliższej okolicy. Wcześniej wprowadził ich w tajniki komiksu, podał informacje dotyczące jego budowy, kompozycji, cech charakterystycznych. Młodzież wykazała się pomysłowością, wyobraźnią, a także zdolnościami plastycznymi. Po ukończeniu prac wszyscy mieli możliwość prezentacji, po której zostali przez pisarza ocenieni. Najlepszy komiks został stworzony przez Julkę Osiadacz, ponadto wyróżnione zostały prace Hani Mikły, Emilki Gawlak, Pawła Bilicza, Szymona Osiadacza, Oli Jędroszki, Julki Wójciak, Julki Dębickiej. Uczniowie otrzymali drobne upominki.

     Na wcześniej przygotowanych pamiątkowych kartach z informacją o wydarzeniu, miejscu i czasie otrzymali autograf pisarza. Spotkanie przebiegło w miłej i niezwykle twórczej atmosferze.

     Malgorzata Meusz

    • PARK KRAJOBRAZOWY SUDETÓW WAŁBRZYSKICH

    • Uczniowie klasy 5 i 6a pod opieką wychowawców uczestniczyli w wycieczce w ramach projektu „Poznaj swój najbliższy park krajobrazowy”. Młodzi turyści rozpoczęli swoją wędrówkę od Schroniska Andrzejówka na Przełęczy Trzech Dolin. Dowiedzieli się od prowadzących zajęcia warsztatowe o zasadach zachowania się w lesie. Otrzymali wiele informacji o parku krajobrazowym jako formie ochrony przyrody, o Parku Krajobrazowym Sudetów Wałbrzyskich, poznali różnorodne gatunki flory i fauny. Po drodze zaobserwowali ważniejsze szczyty. Mieli możliwość obejrzenia i omówienia historii kilku obiektów, Cerkiewki prawosławnej czy dawnego Sanatorium Grunwald. Największe wrażenie na dzieciach wywarły cudowne górskie krajobrazy przesycone soczystą zielenią, żółtością całych połaci mniszka lekarskiego i oczywiście rozpościerającymi się wzniesieniami. Dopisała piękna, słoneczna pogoda i dobre humory. Wycieczka zakończyła się ogniskiem i samodzielnym pieczeniem kiełbasek, to także dostarczyło wiele emocji. Warto poznawać najbliższą okolicę, przebywać w plenerze. Wychowawcy mieli kolejną doskonałą okazję na obserwowanie swoich wychowanków, poznawanie ich mocnych i słabych stron.

     Agnieszka Andrzejewska

   • Szkolenie dotyczące bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwach rolnych

   • W ramach programu Bezpieczny Dolnoślązak w klasie IV odbyło się szkolenie dotyczące bezpieczeństwa podczas pracy w gospodarstwach rolnych. Przeprowadziły je przedstawicielki oddziału KRUS w Środzie Śląskiej. Na zakończenie, odbył się konkurs, podczas którego dzieci mogły wykazać się zdobytą wiedzą. Zwycięzcami zostali: Magda Baniecka. Wiktor Burdzińsk i Wiktor Świdziński. Gratulujemy!

    Violetta Leńska

     

   • Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej

   • 11 maja 2023 roku reprezentacja naszej szkoły wystartowała w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej, organizowanych corocznie przez Szkolny Związek Sportowy. W turnieju wystartowało sześć drużyn. Były to Szkoły podstawowe z Malczyc, Ujazdu Górnego, Kostomłot , Środy Śląskiej , Rakoszyc oraz Udanina.

    Początek zawodów nie był dla nas szczęśliwy. Po losowaniu okazało się ze trafiamy do grupy z faworytami turnieju, szkołą ze Środy Śląskiej i jak się później okazało ze zwycięzcami, drużyną Szkoły Podstawowej w Kostomłotach. Trzecie miejsce w grupie dało nam prawo gry o piątą lokatę w całym turnieju. Po dobrym spotkaniu w naszym wykonaniu i pewnym zwycięstwie nad gospodarzami z Rakoszyc, kończymy rywalizację tego dnia.

    Dla wielu z naszych uczniów była to ostatnia impreza w tym gronie. Już za chwilę opuszczą nasze mury. Dziękujemy im za godne reprezentowanie szkoły i życzymy dalszych sukcesów.

    Rafał Szuliński

   • Światowy Dzień Kosmosu

   • W maju obchodzimy „Światowy Dzień Kosmosu”☄️. W związku z tym świętem, którego celem jest upamiętnienie wydarzeń związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej🔭, w dniu dzisiejszym nasi utalentowani uczniowie z klasy ósmej z pasją i zaangażowaniem wykonali przepiękne makiety planet układu słonecznego. Każda grupa prezentowała swoją makietę z ogromnym entuzjazmem, dzieląc się informacjami i ciekawostkami na temat poszczególnych planet.

    Dowiedzieliśmy się, że Merkury nie ma atmosfery oraz nie posiada żadnego naturalnego satelity. Na nocnym niebie można go dostrzec o zmierzchu i nad ranem. Dowiedzieliśmy się także o ekstremalnych warunkach, które panują na Wenus, o naszej ukochanej Ziemi, która jest jedynym miejscem znanym nam, gdzie istnieje życie. Poznaliśmy tajemnice Marsa, czerwoną planetę, oraz ogrom Jowisza, największej z planet w naszym układzie słonecznym. Fascynujące były również informacje o Saturnie z jego charakterystycznymi pierścieniami oraz o tajemniczym Uranie i Neptunie.

    Dziękujemy naszym utalentowanym uczniom za zaangażowanie i pracę włożoną w to przedsięwzięcie. Wasze makiety i prezentacje były inspirujące! Przynieśliście nam kawałek kosmosu do klasy, poszerzając naszą wiedzę i rozbudzając ciekawość o to, co jest poza naszą małą niebieską planetą. To wspaniałe, że możemy razem odkrywać tajemnice wszechświata!

    #DzieńKosmosu #UczniowieZPasją #MakietyPlanet #WiedzaKosmiczna

    Marlena Nowek

     

   • Powiatowy Konkurs Matematyczny w Ciechowie

   • Hanna Pichowicz z klasy 5 zajęła I miejsce 🏆🥇w Powiatowym Konkursie Matematycznym w Ciechowie.

    Naszą szkołę reprezentowali również Adam Morawski z klasy 7 i Szymon Pszczoła z klasy 8.

    Serdecznie gratulujemy!👍☺️

    Agnieszka Andrzejewska

   • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

   • Dnia 11 maja 2023r. w naszej szkole odbył się kolejny już Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Paczka z testami została oficjalnie otwarta przez dyrekcję w obecności przedstawicieli klasy. Następnie pani dyrektor oraz wychowawczyni życzyły wszystkim powodzenia. Uczniowie sprawdzali swoje umiejętności z języka polskiego, matematyki oraz z przyrody. Do sprawdzianu podeszli bardzo poważnie, w ciszy i skupieniu rozwiązywali poszczególne zadania. Teraz czekają z niecierpliwością na wyniki.

    Życzymy naszym wychowankom jak najlepszych wyników!

    Maria Tłusty

    • List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców uczniów klas ósmych!

    • Zapraszamy do zapoznania się z Listem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców uczniów klas ósmych. W liście odnajdą Państwo informacje o nadchodzącym procesie rekrutacji do szkół ponadpodstawowych oraz informacje o regulacjach i terminach składania aplikacji. 

     List_Dolnosląskiego_Kuratora_Oświaty.pdf

   • Lekcja chemii pełna aromatycznych zapachów

   • W dniu 05.05.2023 r. uczniowie klasy ósmej podsumowując tematy z alkoholi i kwasów karboksylowych postanowili spróbować czegoś nowego i interesującego. Wykorzystali swoją kreatywność, aby stworzyć zapachy i środki czyszczące, a efekty były zadziwiające! 🌿💦

    Niektóre zapachy były tak realistyczne, że można było poczuć zapach świeżo skoszonej trawy, a inne przypominały ulubioną świecę zapachową. Nasza klasa zamieniła się w prawdziwe laboratorium pełne aromatycznych zapachów! 

    Dwa zapachy skomponowane dla dyrekcji okazały się absolutnie wyjątkowe! Pierwszy zapach, stworzony przez naszych zdolnych uczniów, to połączenie świeżości i natury. Jego delikatne nuty kwiatowe i świeże zielenie sprawiają, że przenosi nas w malownicze ogrody pełne kwiatów. To prawdziwa uczta dla zmysłów! 🌺🌼

    Drugi zapach, również stworzony przez naszą utalentowaną grupę, jest prawdziwym arcydziełem. Jego zmysłowe akordy owocowe i nuty cytrusowe sprawiają, że czujemy się jakbyśmy byli na egzotycznej wyspie pełnej soczystych owoców. To prawdziwy raj dla naszych nosów! 🍊🍍

    Nie tylko stworzyliśmy zapachy, ale również opracowaliśmy środki czyszczące, które okazały się nie tylko skuteczne, ale również przyjemne dla nosa. Teraz będziemy mieli czyste i pachnące łazienki w naszych domach! 

    Podczas naszych zajęć odkryliśmy także, że gliceryna w połączeniu z nadmanganianem potasu może prowadzić do samozapłonu. To odkrycie było nie tylko fascynujące, ale również niezwykle pouczające.

    Dzięki takim lekcjom chemii nauka staje się nie tylko ciekawa, ale także praktyczna i związana z naszym codziennym życiem.

    Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy wnieśli swój wkład w stworzenie tych fantastycznych zapachów i środków czyszczących. Jesteście prawdziwymi chemikami wcielającymi się w działanie!

    Marlena Nowek

    • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    • Z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Mają klasy 2a, 2b i 3 pod kierunkiem wychowawczyń Pań: Doroty Śledzińskiej, Marii Tłusty oraz Alicji Filończyk przygotowały uroczysty apel. Przepiękny układ choreograficzny zaprezentowały też "Żabki" z grupy przedszkolnej przygotowane przez Panią Ewę Plizgę. Dzieci w ciekawy sposób, poprzez recytację, śpiew oraz układy choreograficzne przypomniały wszystkim zebranym jak ważnym i pięknym świętem jest 3 Maja. Wszystkim zaangażowanym w przygotowania serdecznie dziękujemy.

     Alicja Filończyk

    • Ciasteczka owsiane w wykonaniu naszych uczniów

    • W czwartek 27 kwietnia w naszej świetlicy bawiliśmy się w piekarzy. Dzieci robiły ciasteczka owsiane. Asystował im kolega ze starszej klasy, uczył przestrzegania zasad higieny i dzielenia pracy na etapy. Zapoznawał młodszych uczniów z miarami zawartymi w recepturze i przestrzegania kolejności wykonywania poszczególnych zadań.

     Wszyscy z wielkim entuzjazmem formowali ciasteczka, potem wspólnie z wychowawcami je piekli. Każdy mógł spróbować tych pyszności. Zajęcia nie dość, że były pyszne, to pozwoliły również dzieciom na naukę pracy w grupie, rozwijały zdolności manualne, wspierały umiejętność pracy z przepisem, a także planowania poszczególnych etapów działania.

     Dorota Pers

    • Ważny komunikat

    • W związku z niekorzystną aurą, jesteśmy zmuszeni przełożyć na jutro (30.04) rajd rowerowy.
     ✅️Startujemy o 13.30 w Ujeździe Górnym. Można się przyłączyć w Pichorowicach, Udaninie, Piekarach i Konarach.
     ✅️Po dotarciu do punktu widokowego odbędzie się losowanie gadżetów rowerowych i piknik.
     ✅️Zapraszamy więc serdecznie jutro🚴‍♀️☀️

     👉 Prosimy o rozpowszechnienie informacji🙂
      

     Gmina Udanin

    • Gross Rosen - ocalić od zapomnienia

    • Dzisiaj na terenie obozu Gross Rosen w Rogoźnicy odbyło się uroczyste rozdanie nagród, w diecezjalnym konkursie "KL Gross Rosen - ocalić od zapomnienia". Uczeń klasy V Alan Plizga zdobył I miejsce w kategorii plastycznej, a uczennica Dominika Gaweł również z kl.V miejsce II. Gratulujemy zwycięstwa na najwyższym szczeblu konkursu i życzymy dalszych sukcesów. Bardzo dziękujemy rodzicom pani Ewie Plizga i Pani Agnieszce Gaweł za dowiezienie dzieci i udział w uroczystości.

     Violetta Leńska

   • Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

   • Pan Krystian Ulbin Prezes Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Szlakiem Granitu” oraz Pan Andrzej Bielski Sekretarz Gminy Udanin odwiedzili niedawno naszą szkołę, aby spotkać się z drużyną: Michałem Biliczem, Szymonem Rutkowskim oraz Szymonem Sypko i wręczyć im dyplomy. Na ręce Dyrektora Szkoły Pani Joanny Dumicz został złożony dyplom za zajecie I miejsca w etapie gminnym. W tym dniu reprezentanci SP im. Adama Mickiewicza w Udaninie, którzy zajęli pierwsze miejsce i co za tym idzie, dostali się do etapu finałowego, mieli za zadanie wylosować kraj Unii Europejskiej, który będą musieli zaprezentować podczas rundy finałowej. Chłopcy wylosowali Włochy. Finał konkursu wiedzy o Unii Europejskiej odbędzie się w Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Roztoce dnia 07.06.2023 r. Trzymamy kciuki za naszą drużynę!☺️

    Marlena Nowek

   • Wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Alfik Matematyczny”

   • 23  listopada 2022 roku w naszej szkole odbył się Konkurs ,,Alfik matematyczny” organizowany przez Firmę Edukacyjną „Łowcy  JERSZ” w ramach Ogólnopolskiego Programu „Łowimy Talenty”. Do konkursu
    przystąpiło 17 uczniów z klas IV – VIII. Uczestnicy musieli wykazać się samodzielnością, sprytem, twórczym i logicznym myśleniem. Najlepszy wynik uzyskała uczennica klasy piątej Hanna Pichowicz, zajęła 16 miejsce w województwie oraz otrzymała dyplom uznania za bardzo dobry wynik od organizatorów.

    Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach matematycznych!

    Agnieszka Andrzejewska

   • Kolejne podsumowanie konkursów w naszej szkole

   • Nadszedł czas na kolejne podsumowania konkursów, które obyły się w naszej szkole. W dniu dzisiejszym Pani Dyrektor Joanna Dumicz uroczyście wręczyła dyplomy oraz zasłużone nagrody laureatom konkursów🏆.

    🔸Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Zmiana diety dla planety🔸

    ✔️Karolina Drożdż kl. 5

    ✔️Eliza Łyko kl. 5

    ✔️Jagoda Banach kl. 5

    ✔️Laura Malinowska kl. 5

    ✔️Jan Skoneczny kl. 1

    ✔️Antoni Skoneczny kl. 1

     

    🔸Szkolny Konkurs Plastyczny Moja planeta dla klas 1-3🔸

    ✔️Miejsce 1 - klasa 1, 2, 3

     

    🔸Szkolny Konkurs Wiedzy o Ziemi

    ✔️Tomasz Pawleniak kl. 8 - miejsce 1

    ✔️Martyna Basta i Szymon Rutkowski kl. 8 - miejsce 2

    ✔️Michał Bilicz kl. 8 - miejsce 3

     

    🔸Szkolny Konkurs Graficzny na logo szkoły z okazji Tygodnia Ziemi🔸

    ✔️Maria Nowek - miejsce 1

    ✔️Martyna Basta – wyróżnienie

     

    🔸Szkolny Konkurs na nazwę pracowni technicznej i kuchennej🔸

    ✔️Michał Bilicz – zwycięska nazwa „Kącik majsterkowicza u Mickiewicza”

    ✔️Marcin Rutkowski – zwycięska nazwa „Szama u Adama”

     

    🔸Szkolny Konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”🔸

    Mistrzem Pięknego Czytania zostali:

    ✔️w kategorii klas 4-6 - Hanna Pichowicz -klasa 5.

    ✔️w kategorii klas 7-8 - Kacper Filip - klasa 8

    Wyróżnienia otrzymali:

    ✔️Magdalena Lechman – klasa 4

    ✔️Eliza Łyko - klasa 5

    ✔️Hanna Mikła - klasa 6a

     

    🔸Ogólnopolski Konkurs „Alfik Matematyczny”🔸

    ✔️Hanna Pichowicz - zajęła 16 miejsce w województwie

     

    🔸Szkolny konkurs na kartkę świąteczną w j. angielskim🔸

    ✔️I miejsce - Julii Wójciak - kl. VI

    ✔️II miejsce - Eliza Piekarz - kl. V

    ✔️III miejsce - Maja Gałka - kl. IV

    ✔️Wyróżnienie - Michał Bilicz - kl. VIII

     

    🔸Ogólnopolski Konkurs Historyczny Olimpus 2023🔸

    ✔️Hanna Pichowicz z klasy V zajęła 11 miejsce

    ✔️Kamil Szczerba z klasy VIII zajął 13 miejsce

    ✔️Karol Boś z Klasy VII zdobył 21 miejsce

    Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim Uczniom wspaniałych wyników i dziękujemy za tak spektakularne zaangażowanie!!!

    Marlena Nowek

   • Akcja sadzenia drzew

   • Dyrekcja oraz uczniowie naszej szkoły wzięli dziś udział w akcji sadzenia drzew zainicjowanej przez Wójta Gminy Udanin Pana Wojciecha Płaziuka. Akcja odbyła się na terenie lasu leżącego między Pichorowicami, a Pielaszkowicami, którym opiekuje się Nadleśnictwo Miękinia. Wspólnie z mieszkańcami Gminy Udanin zasadziliśmy ok. 6 tys. sadzonek drzew liściastych: dębów, lip, wiązów, olch, jaworów oraz drzew owocowych. Po wytężonej pracy nadszedł czas na zasłużony odpoczynek i coś dobrego, kiełbaski w otoczeniu przyrody smakowały wyśmienicie. Na koniec uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w akcji.

    Dzisiejszy dzień był wspaniałą lekcją ekologii. Posadzone rośliny wpłyną korzystnie na jakość powietrza, a tym samym na nasze zdrowie.

    Marlena Nowek

    • Dużo nauki i świetnej zabawy

    • 20 kwietnia uczniowie klasy 5 zasadzili na terenie szkoły sadzonki drzew miododajnych.  Sadzonki pozyskaliśmy bezpłatnie z Fundacji Ratujmy Pszczoły - serdecznie dziękujemy za możliwość wzięcia udziału w akcji! Klasa 5 tworzyła także ogromną, kilkumetrową laurkę na Dzień Ziemi. 

     Klasa 7 wykonywała wiele ciekawych doświadczeń naukowych. Uczniowie sprawdzali czy balony mogą nadmuchać się same, badali pH rozmaitych roztworów, obserwowali czym jest napięcie powierzchniowe oraz jak zmienia się rozpuszczalność substancji w zróżnicowanych warunkach. 

     Długa przerwa upłynęła nam na rozwiązywaniu łamigłówek matematyczno-przyrodniczych. Za prawidłowe rozwiązanie zagadki czekała na wszystkich mała, słodka nagroda. 

     Dzisiaj tez dotarły do nas nasze ekologiczne torby wielorazowego użytku.  Logo zaprojektowane przez Marysię Nowek wyglada na żywo przepiękne! 

     Emilia Skoneczna

   • Szkolenie z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

   • Szkolenie z Pierwszej Pomocy Przedmedycznej przeprowadzone przez druhów: Pawła Stanisławczyka, Grzegorza Korgóla, Tadeusza Brzozowskiego i Wiktora Stanisławczyka. Dziękujemy OSP Udanin!

    Violetta Leńska

     

   • Mistrzowie matematyki

   • W dniu 19 kwietnia br. odbył się I Gminny Konkurs Matematyczny „Mistrzowie matematyki” organizowany przez SP im. Adama Mickiewicza w Udaninie pod patronatem Wójta Gminy Udanin Wojciecha Płaziuka. Organizatorami konkursu były nauczycielki matematyki Panie Agnieszka Andrzejewska i Małgorzata Micuła, które wraz z Panią Agnieszką Suchoń-Muzyką oceniały prace.

    Konkurs poprzedzały eliminacje szkolne, w wyniku których wyłoniono 19 uczniów walczących o tytuł „Mistrza matematyki” oraz kwalifikacje do etapu powiatowego.

    Na podsumowaniu wyników i przekazaniu nagród oraz dyplomów obecny był Sekretarz Gminy Andrzej Bielski. Dla zwycięzców etapu szkolnego przekazał upominki i dyplomy.

    W tym dniu wyłoniono Gminnych Mistrzów Matematyki, którzy otrzymali nie tylko Dyplom, ale również puchar oraz bon upominkowy. Uczniowie, którzy sprawdzą swoje siły podczas etapu powiatowego:

    MISTRZ MATEMATYKI w kategorii Kl. IV  - Szymon Zieliński SP Ujazd Górny

    MISTRZ MATEMATYKI w kategorii Kl. VHanna Pichowicz SP Udanin

    MISTRZ MATEMATYKI w kategorii Kl. VI Aleksandra Nowak SP Ujazd Górny

    MISTRZ MATEMATYKI w kategorii Kl. VII Adam Morawski SP Udanin

    MISTRZ MATEMATYKI w kategorii Kl. VIIISzymon Pszczoła SP Udanin

    Nagrody dla wszystkich uczniów zostały ufundowane z budżetu Gminy Udanin.

    Autor tekstu: Gmina Udanin

    • Szyk, elegancja i recykling

    • 19 kwietnia główny hol szkoły zamienił się na chwilę w profesjonalny wybieg dla naszych modeli i modelek. 

     Bylismy pod ogromnym wrażeniem pomysłowości i wykonania zaprezentowanych kreacji!  Przejście każdego uczestnika było nagradzane gromkimi brawami przez wszystkich widzów pokazu. 

     Na zakończenie pokazu prowadząca dzisiejsze wydarzenie Michalina Paterska odczytała kilka informacji uświadamiających nas, czym jest nadmierna konsumpcja w świecie mody i jak możemy ubierać się modnie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. 

     Swój udział w wydarzeniu miała również Przewodnicząca Szkoły Julia Bator, która rozdawała wszystkim zgromadzonym uczniom inspirujące cytaty o ekologii. 

     Informujemy, iż dochód pozyskany z wczorajszej kawiarenki i zakupu ekologicznych toreb z logo szkoły wyniósł 1808 zł 64 gr. Po konsultacjach z naszymi uczniami podejmiemy decyzję, w jaki sposób zgromadzone środki mogłyby przysłużyć się rozwijaniu ich zainteresowań naukowych. 

     Emilia Skoneczna

   • Mistrz Pięknego Czytania

   • 18 kwietnia w naszej szkole odbył się Konkurs Pięknego Czytania, który wyłoni Mistrzów. Spotkaniu miłośników książek przyświecało wiele celów. Przede wszystkim chcieliśmy popularyzować literaturę i czytelnictwo, budzić zainteresowania wartościową literaturą. Umiejętności pięknego czytania tekstów prozatorskich przydadzą się w każdej życiowej sytuacji, nie tylko związanej ze szkołą. Jury oceniało technikę czytania, środki artystycznego wyrazu, dobór tekstu. Trzeba przyznać, że polonistki będą miały trudne zadanie, aby wyłonić zwycięzcę, ponieważ poziom przygotowania do konkursu był wysoki. Uczniowie przygotowali kostiumy, dzięki którym mogli lepiej zaprezentować wybrany przez siebie fragment książki. Dzisiaj wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a ogłoszenie wyników nastąpi na uroczystym apelu.

    Polonistki: Renata Podedworna, Małgorzata Meusz

    • Kawiarenka

    • Wasze zainteresowanie przeszło nasze najśmielsze oczekiwania! 🥰 Musimy przyznać, że momentami było gorąco 🔥 i nie nadążalismy z wydawaniem Waszych zamówień.😅 Bardzo, bardzo dziękujemy Wam oraz Waszym Rodzicom za wsparcie Kawiarenki! 😊 Już jutro podsumujemy naszą pracę, jednak nie poprzestajemy w naszych działaniach i szykujemy dla Was jutrzejszy Eko Pokaz Mody. ❤️ 🌱

     Emilia Skoneczn

   • Wiztyta Pana Tomka

   • 17 kwietnia klasy młodsze gościły przedstawiciela dużego Godpodarstwa Rolnego Pana Tomasza Kielocha. W ciekawy sposób pokazał On dzieciom jak funkcjonuje nowoczesne gospodarstwo i jak wygląda praca rolnika. Bardzo dziękujemy🪱🐝🌻

    Alicja Filończyk

   • Ogłoszenie wyników - konkurs wielkanocny

   • Miło nam ogłosić, iż w Konkursie na kartkę świąteczną w j. angielskim, JURY przyznało:

    I miejsce - Julii Wójciak - kl. VI

    II miejsce - Elizie Piekarz - kl. V

    III miejsce - Mai Gałce - kl. IV

    Wyróżnienie za najpiękniejsze życzenia w j . angielskim otrzymuje:

    Michał Bilicz - kl. VIII

    Serdecznie gratulujemy.

    Bernadetta Skotnicka-Żelezik

    • Tydzień Ziemi

    • Rozpoczęliśmy Tydzień Ziemi w naszej szkole! Ściany klas przyozdobiły prace plastyczne Uczniów. 🌎

     Założyliśmy też mini hodowlę ziół w pracowni przyrodniczej. Doniczki zostały wykonane z makulatury metodą origami, są w pełni biodegradowalne. ♻️

     Dużym zainteresowaniem cieszyła się także nasza fotobudka w kolorach Ziemi. 📸🌎

     Zapraszamy na krótką relacje zdjęciową. 😊

     P.S. Przygotowujemy już dla Was na jutro kawiarenkę, z której dochód przeznaczony zostanie na symboliczną adopcję pantery śnieżnej 🐆 oraz rozwijanie Waszych zainteresowań naukowych.

     Emilia Skoneczn

    • Ekologiczne logo

    • Wiemy już, czyja praca zagości na naszych tegorocznych ekologicznych, bawełnianych torbach! 🌎

     Serdecznie gratulujemy Marysi Nowek, która przygotowała zwycięski projekt! 🏆

     Uwagę komisji konkursowej przykuła także praca Martyny Basty, która otrzymała wyróżnienie! 🏅

     Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom wspaniałych pomysłów i dziękujemy za udział w Konkursie! 🌱

     Emilia Skoneczna

   • Chemiczna pisanka

   • 4 kwietnia na lekcji chemii 🧪 w klasie VII uczniowie mogli poczuć świąteczny klimat. Mieli okazję utrwalić wzory i nazwy prostych związków chemicznych, ale także okazję do doskonałej zabawy. Zadaniem uczniów było dopasowanie wzorów do odpowiednich nazw. Po prawidłowym dopasowaniu elementów tangramu na kartce pojawiała się wielkanocna pisanka🐣. Zadanie z pozoru proste do wykonania, okazało się czasochłonne i wymagało od uczniów pełnego zaangażowania. Pomimo tego wszyscy pracowali z uśmiechem na twarzy😁

    Marlena Nowek

   • Lekcja biologii w klasach VI

   • Uczniowie klas szóstych wcielili się w rolę lekarzy weterynarii i zoologów opisując budowę, środowisko życia, procesy życiowe oraz typowe choroby gadów. 🐍

    Zobaczyliśmy dziś wiele ciekawych inscenizacji, rekwizytów, prezentacji oraz plakatów, które ozdabiają wnętrze pracowni przyrodniczej. 🌱

    Emilia Skoneczna

    • Zawody sportowe - 31.03.2023 r.

    • Dobry występ w mistrzostwach powiatu Średzkiego w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej organizowanych corocznie przez Szkolny Związek Sportowy odnotowała reprezentacja naszej szkoły w piłce ręcznej🤾‍♂️. Po dwóch zwycięstwach i jednej porażce zajęliśmy drugie miejsce w turnieju. Gospodarzem zawodów była Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej. Do rywalizacji przystąpiły także szkoły ze Szczepanowa i Rakoszyc. Pierwsze spotkanie to pewna wygrana naszych szczypiornistów z drużyną z Rakoszyc. W tym spotkaniu największą liczbą strzelonych bramek popisał się nasz rozgrywający Tomek Pawleniak. Kolejne spotkanie to zacięty mecz z późniejszymi triumfatorami turnieju SP nr 3 ze Środy Śląskiej. Po dobrym meczu w naszym wykonaniu ulegamy gospodarzom. Tu na wyróżnienie zasłużył Alan Dębicki, który pokazał także kilka dobrych akcji w ataku jak i w obronie. Trzecie spotkanie to mecz z drużyną ze Szczepanowa i nasze drugie zwycięstwo tego dnia. W tym meczu słowa uznania dla naszego bramkarza Tomka Ciarkowskiego, który obronił wiele trudnych strzałów rywali. Gratulujemy chłopakom dobrego występu i życzymy dalszych sukcesów na parkiecie.

     Tabela końcowa turnieju:

     1. SP nr 3 Środa śląska - 9 pkt.

     2. SP Udanin - 6 pkt.

     3. SP Szczepanów - 3 pkt.

     4. SP Rakoszyce - O pkt.

     Wicemistrzowie 🥈🏆powiatu średzkiego: Szymon Rutkowski, Tomasz Ciarkowski, Tomasz Pawleniak, Patryk Ilczyński, Brajan Komosa, Oliwier Kopeć, Alan Dębicki, Szymon Pszczoła, Dawid Gacoń, Kamil Szczerba.

     Rafał Szuliński

   • Warsztaty wielkanocne

   • Uczniowie klas młodszych uczestniczyli dziś w warsztatach wielkanocnych zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną we współpracy z Urzędem Gminy Udanin. Zabawa była przednia, a powstałe pracę bardzo ciekawe.🐇

    Alicja Filończyk

    • Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego

    • W dniu 04.04.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej odbył się Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego. Po wstępnych eliminacjach szkolnych, naszą szkołę godnie reprezentowali: Alicja Szczur, Michał Pasieka i Kacper Filip.

     Niezmiernie miło nam poinformować, iż Michał Pasieka przeszedł do ścisłego finału konkursu i uplasował się na 8 miejscu w powiecie. Serdecznie gratulujemy Michałowi i pozostałym uczestnikom konkursu. Życzymy kolejnych sukcesów językowych.

     Bernadetta Skotnicka-Żelezik

   • Kryzysowy plecak z niezbędnym wyposażeniem

   • W ramach realizacji programu „Bezpieczny Dolnoślązak” uczniowie klasy V przygotowali ulotkę zachęcającą do przygotowania kryzysowego plecaka z niezbędnym wyposażeniem, ratującym zdrowie i życie w sytuacjach różnych zagrożeń. Dzieci podczas szkolnej wywiadówki przeprowadziły wśród dorosłych akcję informacyjną. Natomiast uczeń Michał Bilicz nagrał instruktażowy filmik. Zachęcamy do oglądania filmu i wykorzystania cennych porad.

    Link do filmu: https://drive.google.com/.../1mq6Pg9MCzcigapeYwok.../view.

    Violetta Leńska

   • Lekcja techniki w klasie V

   • „Jak drzewo wyszło z lasu?"- i w rękach uczniów klasy V stało się sztuką artystyczną i użytkową. Oryginalne przedmioty wykonane podczas lekcji techniki na zkończenie projektu o drewnie.

    Violetta Leńska

   • Gablota z dawnymi telefonami

   • Na holu szkolnym stanęła dziś gablota z dawnymi telefonami komórkowymi. 🗞📲 Przypomnijmy to właśnie 3 kwietnia 1973r. po raz pierwszy wykonano połączenie z telefonu komórkowego. 👍

    W naszej gablocie znakazły się przeróżne modele. Uczniowie oglądali z zainteresowaniem,🧐a nauczyciele powspominali, które to modele kiedyś sami posiadali 😉. Telefony można było wziąć do ręki i dokładnie obejrzeć. Oj były pytania, a jak to się włączało, a jak robiło zdjęcia🤔😆 no ale sposób pisania smsów nie przypadł uczniom do gustu 🙆‍♀️😁. Tym razem to nauczyciele mogli popisać się 😁😅 umiejętnością obsługi telefonu komórkowego👍

    Elżbieta Suchorabska

   • Gminny etap konkursu wiedzy o Unii Europejskiej

   • W dniu 3.04.2023 r. odbył się gminny etap konkursu wiedzy o Unii Europejskiej. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VIII, Michał Bilicz. Trzymamy kciuki za sukces i z niecierpliwością czekamy na wyniki☺️

    Marlena Nowek

   • Przymierz Okulary Czasu

   • Uczniowie klas 4-8 przystąpili do Ogólnopolskiej Edycji Konkursu Literackiego „Popisz się talentem” organizowanego przez Nową Erę. W tym roku należało Przymierzyć Okulary Czasu i napisać opowiadanie twórcze w objętości do 2800 znaków bez spacji.

    Bohater stworzonej opowieści po włożeniu niezwykłych okularów stawał się inną osobą, dorosły zobaczył świat oczami dziecka, natomiast dziecko ujrzało świat dorosłego. Początkowo uczniowie podchodzili do zadania z dużym dystansem, ale w miarę upływu czasu zgłaszali się kolejni uczestnicy. W klasach 4-8 było ich 14, ale ostatecznie prace napisało i przesłało na konkurs ośmioro uczniów. W trakcie pisania konsultowali się ze swoimi polonistkami, radzili się, przedstawiali swoje pomysły, zwracali się z pytaniami.

    Ostatecznie za zgodą rodziców w konkursie wzięli uczniowie:

    🔸Maja Gałka – kl.4

    🔸Eliza Łyko – kl. 5

    🔸Hania Pichowicz – kl. 5

    🔸Olivier Fleszar – kl. 5

    🔸Hania Mikła – kl. 6a

    🔸Michalina Paterska – kl. 6b

    🔸Maria Nowek – kl. 6b

    🔸Natalia Chomąt – kl. 7

    🔸Martyna Basta – kl. 8

    Uczniowie puścili wodze fantazji tworząc różnorodne historyjki o tematyce humorystycznej, poważnej, z pouczeniem, morałem, dreszczykiem emocji. Widać w młodzieńczych umysłach zadatki polonistyczne. Doceniamy podjęty wysiłek i poświęcenie wolnego czasu. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.

    Małgorzata Meusz

    Renata Podedworna

   • Pomagamy potrzebującym dzieciom - akcja ogniska misyjnego

   • Podczas Wielkiego Postu dzieci należące do Ogniska Misyjnego przeprowadziły w swoich parafiach akcję „Woreczek Ryżu”.

    Pod kościołami rozprowadzały własnoręcznie przygotowane woreczki z ryżem, zachęcając mieszkańców do podjęcia wielkopiątkowego postu, polegającego na zjedzeniu w tym dniu tylko otrzymanej porcji ugotowanego ryżu. Przy tej okazji odbyła się zbiórka do puszki przeznaczona na pomoc dzieciom z krajów misyjnych, których często jedynym, dziennym pożywieniem jest właśnie taki woreczek ryżu.

    Akcja cieszyła się bardzo wielkim zainteresowaniem. Dorośli z entuzjazmem deklarowali chęć podjęcia postnego trudu, wyrażając jednocześnie obawy, czy uda się to postanowienie zrealizować. Ryż rozszedł się bardzo szybko. Młodzież obiecała, że w przyszłym roku przygotuje więcej porcji, aby każdy, kto wyrazi chęć, mógł poddać się próbie, a przy tej okazji złożyć jałmużnę wspierającą potrzebujące dzieci.

    Violetta Leńska

   • Modele cząsteczek węglowodorów

   • Na lekcji chemii, w ramach projektu, uczniowie klasy 8 wykonali przestrzenne modele cząsteczek węglowodorów⚛️. Taka forma utrwalenia wiedzy o budowie poznanych związków chemicznych była okazją do rozwijania wyobraźni przestrzennej. Przekonali się, że chemii można się uczyć przez zabawę☺️

    Marlena Nowek

    • Dzień bez pleckaka

    • „Dzień bez plecaka“ okazał się w naszej szkole strzałem w dziesiątkę. Uczniowie wykazali się ogromną fantazją i kreatywnością. Swoje przybory szkolne, książki i drugie śniadanie zapakowali w przeróżny sposób. Widzieliśmy w szkole sklepowe wózki, chlebaki, kosze na zakupy, poszewki na poduszki, pojemniki na ciasto, skrzynki na narzędzia, taczki, skrzynie, garnki, wiadra i wiele innych rzeczy, których nie sposób wymienić. W zabawie wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Dodatkowo podczas zabawy można było wygrać bon zwalniający ucznia z dowolnego, wybranego przez siebie zadania domowego. Bon za kreatywność i fantazję otrzymał Wiktor Wierzbicki, uczeń klasy VI A.

     Marlena Nowek

     Elżbieta Suchorabska

   • Klasa II b sadzi kwiatki

   • Na szkolnych rabatkach zawitała Wiosna, a dzieci przypomniały sobie czego roślinki potrzebują do życia.

    Alicja Filończyk

    • Różowe Skrzyneczki już w naszej szkole

    • Miło nam poinformować, że w naszej szkole w damskich toaletach zawisną różowe skrzyneczki wypełnione środkami higienicznymi dostępnymi nieodpłatnie dla każdej uczennicy.

     Różowe skrzyneczki oraz ich wyposażenie zostały zakupione z inicjatywy klasy VI b. Uczniowie tej klasy pozyskali sponsorów, którzy pomogli sfinansować zakup oraz zadbali o wyposażenie skrzyneczek w środki higieniczne.

     Planujemy sukcesywne uzupełnianie środków higienicznych, jednakże jeśli ktoś będzie chciał się nimi podzielić, zachęcamy do samodzielnego wkładania ich do skrzyneczek.

     Marlena Nowek

    • Najpieknieksza pisanka

    • Miło nam poinformować, że uczennica klasy VI b, Maria Nowek zdobyła III miejsce🥉w konkursie powiatowym „Najpiękniejsza Pisanka”. Gratulujemy!

    • Bajkowa Łódź-Mandoria

    • Dnia 29 marca o świcie, klasa V wyruszyła na wycieczkę zatytułowaną „Bajkowa Łódź-Mandoria”. Odkrywanie Łodzi rozpoczęliśmy od spaceru szlakiem bajkowym, prowadzącym urokliwymi uliczkami tego miasta wraz z Panią przewodnik. Zobaczyliśmy bajkowych bohaterów, którzy przypominają o dorobku łódzkiej animacji filmowej. Poznaliśmy również szczegóły z życia Juliana Tuwima i jego siostry Ireny. Podziwialiśmy przepiękną architekturę Łodzi. Następnie udaliśmy się do największego w Europie krytego parku rozrywki, wystylizowanego na XVI-wieczne miasto handlowe. Uczniowie dali się porwać przygodzie! Wspaniałe karuzele, roller-coastery, ogromna zjeżdżalnia, szalupy, strzelnica i wiele innych atrakcji zrobiło na nas ogromne wrażenie. A oto niektóre wypowiedzi uczniów: „Wycieczka bardzo mi się podobała…”, „Było dużo emocji i wrażeń…”, „Dużo atrakcji i adrenaliny…”, „ MEGA, MEGA fajna…”, „Najlepsza wycieczka w moim życiu…”, „ Sprawiła mi wiele radości...”, „Pierwszy raz w moim życiu odwiedziłem park rozrywki i od razu pokochałem to…”, „Ta wycieczka była superowa…”, „Było dużo emocji i zabawy…”, „To było bardzo zachwycające…”, „Było fajnie, ale za krótko…”, „Na dodatek to wszystko było darmowe...”.

     Klasa V z wychowawczynią Panią Agnieszką Andrzejewską bardzo gorąco dziękuje Pani Dyrektor Joannie Dumicz oraz Wójtowi Gminy Udanin Wojciechowi Płaziukowi za dofinansowanie wycieczki w ramach nagrody zdobytej podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego 2022.

     Agnieszka Andrzejewska

    • Zbiórka karmy nabiera tempa

    • Pudełko ze smakołykami dla czworonożnych przyjaciół zapełnia się dziękujemy i zapraszamy do udziału w naszej akcji!

     Marlena Nowek

     Emilia Skoneczna

    • Uczymy się zmysłami, tym razem w klasie 7

    • Zadaniem Uczniów było wykonanie prototypów mózgu człowieka, aby dowiedzieć się jak jest zbudowany oraz jak pracują jego poszczególne części. 🧠

     Emilia Skoneczna

    • Mistrzowie Matematyki

    • 22 marca 2023 roku w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje do I Gminnego Konkursu Matematycznego „Mistrzowie Matematyki" pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Udanin.

     Miło nam ogłosić, iż do etapu gminnego zakwalifikowali się:

     🔸W kategorii klas IV – Lena Dulęba i Jakub Gałdyś

     🔸W kategorii klas V – Hanna Pichowicz i Karol Kozioł

     🔸W kategorii klas VI – Michalina Paterska i Hanna Mikła

     🔸W kategorii klas VII – Piotr Pichowicz i Adam Morawski

     🔸W kategorii klas VIII – Szymon Pszczoła i Michał Pasieka

     Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w Gminnym Konkursie, który odbędzie się 19 kwietnia 2323 roku w naszej szkole.

     Agnieszka Andrzejewska

    • „Zemsta” na klasowej scenie

    • Uczniowie klasy siódmej odegrali scenki z „Zemsty” Aleksandra Fredry. Wcielili się w role bohaterów niedawno przeczytanej lektury. Przygotowali recytacje, kostiumy, rekwizyty, charakteryzacje i świetnie zagrali przygotowane przez siebie scenki. Nie zabrakło oczywiście historii, kiedy to Rejent rozmawia z murarzami i spisuje akt do sądu, aby oskarżyć Cześnika, było dyktowanie listu Dyndalskiemu przez Cześnika przy równoczesnym pisaniu testamentu przez Papkina, a ostatni akt przypomniał nam, że w życiu potrzebne jest wybaczenie i zgoda, kiedy to najwięksi wrogowie podają sobie ręce, a ich podopieczni biorą ślub.

     Odegrane scenki dostarczyły mnóstwa emocji i wzruszeń zarówno aktorom jak i widzom. Uczniowie mieli możliwość porównania tekstu literackiego ze sztuką teatralną, którą sami tworzyli, utrwalili terminologię związaną z teatrem, również przypomnieli sobie tekst lektury. Była to znakomita lekcja powtórkowa.

     Małgorzata Meusz

    • Czy łatwo być pisarzem?

    • O odpowiedź na to pytanie postarali się uczniowie klas 5, 6a, 6b biorąc na zajęciach języka polskiego udział w warsztatach pisarskich.

     Najlepsi rysownicy stworzyli swoje zespoły. Na pierwszych zajęciach uczniowie wcielili się w role świadków zdarzenia i bazując na własnej wyobraźni podpowiadali ilustratorom jak powinna wyglądać postać, która stanie się głównym bohaterem opowieści. W tym samym czasie jeden z uczniów z grupy spisywał podawane cechy wyglądu, znaki szczególne, a także informacje, które wspólnie wypracowali. Dane dotyczyły przedstawienia postaci, wyglądu zewnętrznego, cech charakteru, zainteresowań, umiejętności, uczniowie mieli powziąć decyzję czy bohater- bohaterka będzie postacią rzeczywistą czy fantastyczną, czy to dobry, a może zły charakter. I tak oto stworzyli portret pamięciowy bohatera.

     Następnie w tych samych zespołach tworzyli opowiadanie, w którym ich postać stała się głównym bohaterem. W trakcie pisania kontrolowali zapis pracy, czuwali nad językiem, stylem wypowiedzi. Wprowadzali dialogi, starali się, aby wykazać się inwencją twórczą i zaintrygować słuchacza swoimi pomysłami. Ważne było również to, aby prace były poprawne pod względem kompozycyjnym, ortograficznym, interpunkcyjnym. W trakcie pracy uczniowie korzystali z pomocy nauczyciela, a także zgromadzonych w gabinecie słowników.

     Ostatnim etapem - najbardziej emocjonującym, było odczytanie opowieści i wzajemna ocena. Uczniowie stwierdzili, że praca pisarza jest niezwykle ciekawa, ale bardzo trudna.

     Małgorzata Meusz
    • Witaj Wiosno - dzień pełen atrakcji

    • Tradycyjnie 21 marca przywitaliśmy Wiosnę. Od rana w klasach uczniowie z wychowawcami wykonywali Marzanny, oczywiście Eko. Wyszły piękne- tradycyjne😁🥰  Szkolny EKO komitet rozdał uczniom dyplomy uznania za wykonanie Marzann z materiałów ekologicznych. 🌿😊🌺

     Kolejnym punktem dzisiejszych wydarzeń była foto budka , 🌷wiosenna oczywiście, z której chętnie wszyscy korzystali 🥰​​​​​​​

     Kawiarenka 🧀🥮🍰☕️🧇była dziś miejscem, które każdy uczeń i przedszkolak odwiedził.🤗 Pyszne ciasta, galaretki, babeczki, tosty cieszyły się ogromnym powodzeniem. Baaardzo dziękujemy❤️ wszystkim osobom, które upiekły na dzisiaj ciacha. Dochód zostanie przeznaczony na cele charytatywne🥰​​​​​​​

     Elżbieta Suchorabska

    • Przemarsz wiosenny ulicami Udanina

    • Serdecznie dziękujemy policjantom z KPP Środa Śląska oraz strażakom OSP KSRG Udanin za zabezpieczenie trasy podczas przemarszu wiosennego.

     Marlena Nowek

    • Szkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej

    • W dniu 21.03.2023 r. odbył się Szkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Uczestnicy wykazali się zarówno talentem muzycznym, jak i językowym.

     Po obradach, JURY jednogłośnie zdecydowało, iż wszyscy uczestnicy przechodzą do kolejnego etapu konkursu na szczeblu powiatowym.

     Zatem serdecznie gratulujemy:

     - Ninie Burdzińskiej,

     - Elizie Łyko,

     - Julii Janiczek i Hannie Pichowicz,

     - Zofii Róg.

     Życzymy dalszych sukcesów☺️

     Bernadetta Żelezik

   • Konkurs na logo

   • ​​​​​​​Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi, zapraszamy uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w konkursie graficznym! 🌍

    Emilia Skoneczna