• Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (Dz.U. 2023 poz. 1606) określiła warunki skutecznej ochrony małoletnich przed różnymi formami przemocy. Wprowadzone zmiany wskazują na potrzebę opracowania jasnych i spójnych standardów postępowania w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnich.

„Standardy ochrony małoletnich” są jednym z elementów systemowego rozwiązania ochrony małoletnich przed krzywdzeniem i stanowią formę zabezpieczenia ich praw. Należy je traktować jako jedno z narzędzi wzmacniających i ułatwiających skuteczniejszą ochronę uczniów przed krzywdzeniem.

W konstruowaniu „Standardów ochrony małoletnich” przyjęto następujące założenia:

• w jednostce, która sprawuje ustawowy obowiązek opieki nad małoletnimi nie są zatrudniane osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu małoletnich,
      • pracownicy potrafią zdiagnozować symptomy krzywdzenia małoletniego oraz podejmować interwencje w przypadku podejrzenia, że małoletni jest ofiarą przemocy w szkole lub przemocy domowej,
      • podejmowane w jednostce postępowania nie mogą naruszać praw dziecka, praw człowieka, praw ucznia określonych w dokumencie statutowym lub innym wewnętrznym regulaminie jednostki a także bezpieczeństwa danych osobowych,
      • małoletni wiedzą, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi i rówieśnikami,
      • małoletni wiedzą, do kogo zwracać się o pomoc w sytuacjach dla nich trudnych i czynią to mając świadomość skuteczności podejmowanych działań,
      • rodzice i opiekunowie prawni poszerzają wiedzę i umiejętności o metodach wychowania dziecka bez stosowania przemocy oraz potrafią je uczyć zasad bezpieczeństwa.

Ponadto przyjęto, że:

• prowadzone w jednostce postępowanie na wypadek krzywdzenia lub podejrzenia krzywdzenia małoletnich jest zorganizowane w sposób zapewniający im skuteczną ochronę,
      • działania podejmowane w ramach ochrony małoletnich przed krzywdzeniem są dokumentowane oraz monitorowane i poddawane okresowej weryfikacji przy udziale wszystkich zainteresowanych podmiotów w szczególności organu nadzorującego.

Uwzględniając powyższe założenia niniejszy dokument określa zatem standardy ochrony małoletnich, stanowiące zbiór zasad i procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia ich bezpieczeństwa. Jego najważniejszym celem jest ochrona małoletnich przed różnymi formami przemocy oraz budowanie bezpiecznego i przyjaznego środowiska w jednostce.

Dokumenty do pobrania:

Zarządzenie Dyrektora ZSP w Udaninie.pdf

Standardy Ochrony Maloletnich - ZSP w Udaninie.pdf

Załącznik nr 7 - formularz A - Niebieska Karta.pdf

Załącznik nr 8 - formularz B - Niebieska Karta.pdf

Standardy Ochrony Maloletnich - wersja skrócona.pdf

Prezentacja SOM.pdf

Data publikacji: 15.02.2024 r.

• Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Udaninie
      • ul. Główna 19 55-340 Udanin Poland