„Ziemia dla Wszystkich”

Dzień Ziemi


Zapraszamy do krótkiej fotorelacji z dzisiejszych obchodów 🌍 Dnia Ziemi.


Dziś przeprowadziliśmy coroczną akcję sprzątania świata 🌍, graliśmy w przyrodnicze bingo ✏️, tworzyliśmy lapbooki o Ziemi , dyskutowaliśmy o wpływie naszych codziennych nawyków na stan naszej planety i dobrze bawiliśmy się pozując przy foto-budce. 📷😁


Jedną z atrakcji był eko-pokaz mody w wykonaniu grupy Żabek.🐸 ❤️ Wszystkie kreacje wykonane zostały z materiałów pochodzących z recyklingu.


Całą szkołę zdobią promujące ekologię prace uczniów z klas 1-3. A po weekendzie czeka nas dalszy ciąg przyrodniczych atrakcji.🍀

Światowy Dzień Zdrowia


Światowy Dzień Zdrowia to święto obchodzone corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie. Ciągły pośpiech i napięcie towarzyszące nam w życiu codziennym nie są sprzymierzeńcami zdrowia, dlatego tak ważna jest znajomość technik redukowania stresu.

Czwartkowe zajęcia z biologii odbyły się na świeżym powietrzu i zostały poświęcone nauce świadomej pracy z oddechem, zwanej metodą mindfulness (trening uważności).

Lekcja ta była też okazją do powtórzenia wiadomości o budowie ciała człowieka i układach narządów, które intensywnie pracowały podczas naszych ćwiczeń.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, nasz Szkolny Eko-Komitet przygotował i wygłosił w klasach 4-8 ciekawostki na temat najważniejszych globalnych problemów zdrowotnych.

Małe gesty tworzą wielkie sprawy


W ostatnim czasie w naszej szkole pojawiły się tabliczki przypominające nam wszystkim o konieczności wyłączania światła po wyjściu z klasy oraz sprawdzeniu, czy nie zostawiliśmy w łazience cieknącego kranu - w końcu małe gesty tworzą wielkie sprawy!

Dzień Wody


22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody - święto ustanowione w 1992r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, mające nam przypominać, iż dla wielu mieszkańców Ziemi, woda jest towarem luksusowym.

Tego dnia zastanawialiśmy się gdzie na świecie ludzie mają najlepszy dostęp do wody oraz czy woda z kranu jest zdrowa? Dowiedzieliśmy się ile wody trzeba zużyć by wyprodukować spodnie czy filiżankę kawy.

Wykonaliśmy wiele ćwiczeń rozwijających naszą wiedzę przyrodniczą i kreatywność. Na koniec nasz Szkolny Ekokomitet przeprowadził w klasach 4-8 mini test wiedzy o wodzie. Dla laureatów konkursu czekał drobny upominek.

Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Karmniki dla ptaków


Jeszcze podczas trwania kalendarzowej zimy, klasa IV przygotowała w pełni biodegradowalne, ekologiczne karmniki dla ptaków.

Do zrobienia karmników użyliśmy jabłek, masła orzechowego oraz mieszanki ziaren.

Pozostałości po jabłkach posłużą nam już niedługo do wykonania kompostu.
Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

EKO-Marzanna

Czekając na przywitanie wiosny, zajęliśmy się przygotowywaniem EKO-Marzanny!

Do jej stworzenia użyliśmy znalezionych w pobliskim parku gałęzi, makulatury, szarego papieru pakowego oraz bibuły. Większość wykorzystanych materiałów pochodzi z recyklingu.


Carousel imageCarousel imageCarousel image

Ekologiczne, psie zabawki

W ramach lekcji techniki, wykorzystując materiały pochodzące z recyklingu, klasa 7 przygotowała szarpaki do zabawy dla naszych czworonożnych przyjaciół.

Wykonane przez uczniów ekologiczne, psie zabawki zostały przekazane do Schroniska dla bezdomnych zwierząt.


Carousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel imageCarousel image

Podziel się rośliną


Zapraszamy wszystkich Uczniów do wzięcia udziału w akcji pt. "Podziel się rośliną". Stwórzmy razem piękną, pełną zieleni przestrzeń, która będzie wspierać nasze zdrowie.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w akcji, chcących podzielić się roślinami lub sadzonkami, prosimy o przynoszenie ich na lekcje biologii i przyrody.Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia

przedstawicielka EKO - Komitetu - Daria Żoch

przekazała eko upominek

Sekretarzowi Gminy Udanin – Panu Andrzejowi BielskiemuEko kalendarz adwentowy


W naszej szkole podejmujemy małe wyzwania adwentowe mające na celu, uwrażliwienie nas na ochronę środowiska przyrodniczego.


Każdego dnia, aż do Świąt Bożego Narodzenia, członkinie Szkolnego Eko-Komitetu przekażą uczniom małe EKO WYZWANIE na dany dzień.


Myślimy i działamy ekologicznie!

Carousel imageCarousel imageCarousel image
Carousel imageCarousel imageCarousel image

Wizyta leśniczego


W nawiązaniu do naszego szkolnego projektu pt. „Myślę i działam EKOlogicznie” dzisiejszą lekcję przyrody w klasie czwartej przeprowadził Pan leśniczy z Nadleśnictwa Jawor.


Funkcje i warstwy lasu, fauna i flora najbliższej okolicy, wędrówki rzadkich gatunków zwierząt przez okoliczne tereny - to tylko niektóre tematy, które poruszaliśmy na zajęciach.


Po części teoretycznej przyszedł czas na pytania do Pana leśniczego. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pytali o interesujące ich zagadnienia, opowiadali też o swoich własnych obserwacjach przyrodniczych.


Bardzo dziękujemy pracownikom Nadleśnictwa Jawor za możliwość zorganizowania zajęć edukacyjnych w naszej placówce i przekazanie upominków dla Naszych Uczniów.

Myślę i działam EKOlogicznie - wyniki audytu ekologicznego


Przeprowadzony w formie ankiet elektronicznych audyt wskazał, iż nasza szkolna społeczność charakteryzuje się wysokim poziomem wiedzy i świadomości ekologicznej - z czego bardzo się cieszymy!


Wciąż jednak pozostaje w tej kwestii wiele do zrobienia. Wychodząc na przeciw potrzebom wynikającym z ankiet, niedawno w naszej szkole została zorganizowana Wymiana Używanych Książek, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem Uczniów.


Kolejnym krokiem będzie akcja uświadamiająca marnotrawstwo wody i energii elektrycznej, która ma miejsce w wielu sytuacjach

naszego życia codziennego.

Eko przesłanie


Czwartoklasiści wykorzystali technikę malowania na kamieniach, aby zwrócić uwagę przechodniów spacerujących po pobliskim parku na ochronę przyrody. Kamienie z eko przesłaniem przykuwają wzrok i zdobią najbliższą okolicę.Pełna galeria zdjęć znajduje się pod linkiem:

Wymiana używanych książek


Dziś w naszej szkole odbyła się akcja wymiany używanych książek. 📚Akcja jest częścią projektu „Myślę i działam EKOlogicznie”. 🌍


Wydarzenie to od początku cieszyło się dużym zainteresowaniem - Szkolny Ekokomitet odebrał od Uczniów ponad 100 książek przeznaczonych do wymiany❗️


Bardzo dziękujemy za udział w tegorocznej akcji, która jak wierzymy, będzie kontynuowana w kolejnych latach naszej szkolnej przygody. 😊


Pełna galeria zdjęć znajduje się pod linkiem:

Zapraszamy do Wielkiej EKO-CHARYTATYWNEJ Zbiórki Makulatury!


W dniach 15-26 listopada prosimy o przynoszenie do szkoły makulatury, czyli niepotrzebnych kartonów, gazet kolorowych/szarych, zniszczonych i niemożliwych do odratowania książek, zeszytów, itd. 📚


Środki uzyskane ze sprzedaży makulatury zostaną przeznaczone na leczenie chorej na SMA Amelki Gmyrek. ❤️


Zróbmy razem coś dobrego! ✨Informacyjne EKO Ulotki


W ramach prac nad projektem „Myślę i działam EKOlogicznie” uczniowie klasy siódmej i ósmej przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek ulotki informacyjne na temat segregacji odpadów oraz oszczędzania wody lub energii elektrycznej.

Ulotki zostały doręczone dzieciom osobiście, przez starszych kolegów i koleżanki.
Pełna galeria zdjęć znajduje się pod linkiem:

EKO Bohater


Uczniowie klasy czwartej stworzyli własnych EKO BOHATERÓW nawołujących do ochrony środowiska przyrodniczego.

Wystawę ich prac można oglądać na holu głównym szkoły.

Oczyszczanie wody w klasie Va


Uczniowie klasy 5a w sposób praktyczny poznawali możliwości oczyszczania wody.💧 Stworzyli swój własny filtr wodny i testowali jego możliwości.👩‍🔬Pełna galeria zdjęć znajduje się pod linkiem:

Wymiana Używanych Książek


W najbliższym czasie w naszej szkole odbędzie się Wielka Wymiana Używanych Książek. 📚


Celem tej akcji jest m.in.:

  • propagowanie wśród uczniów idei ponownego wykorzystywania używanych rzeczy,

  • uświadomienie roli nadmiernej konsumpcji dóbr materialnych w powstawaniu wielu zagrożeń środowiskowych,

  • rozwijanie zainteresowań czytelniczych,

  • integracja społeczności szkolnej.


Eko-Komitet


Miło nam ogłosić, że w dniu dzisiejszym, w naszej szkole został powołany 🌱 Szkolny Eko-Komitet w składzie: Emilia Bańkowska, Alicja Pacel, Daria Żoch i Marlena Chomiak - uczennice klasy 8. 👩‍🎓Opiekunem komitetu jest p. Emilia Skoneczna. Pierwszym zadaniem członkiń komitetu będzie przeprowadzenie audytu ekologicznego 📋 - dzięki niemu poznamy stan naszej wiedzy i świadomości ekologicznej. 🌱🌎

Szanowni Rodzice, Drodzy Uczniowie,

jest nam bardzo miło poinformować, że nasza szkoła przystąpiła do Dolnośląskiej Sieci Szkół Promującej Ekorozwój "Ziemia dla Wszystkich". W ramach naszych starań o uzyskanie tytułu Lidera Edukacji Ekologicznej, stworzyliśmy projekt pt. „Myślę i działam EKOlogicznie”. Przez najbliższych 6 miesięcy będziemy realizować wiele interesujących przedsięwzięć mających na celu rozbudzenie u naszych Uczniów ciekawości zagadnieniami związanymi z ekologią i ochroną środowiska. Naszym celem jest też dotarcie do środowiska lokalnego, by postarać się dać przykład odpowiedzialności za naszą planetę. Już niedługo ruszamy z pierwszymi zadaniami projektowymi - bardzo liczymy na zaangażowanie całej społeczności szkolnej!